Aqua Sport

אתרי צלילה באילת

אתרי צלילה באילת

אין כמו המפגש של ים כחול, צלול ומנצנץ עם הרי ארגמן זקופים אל על כדי לרגש ולרתק חובבי טיולים. אילת היא אחת הערים היחידות בישראל בהן מתממש החזיון המופלא. שמש נצחית בוקעת מעבר להרי מואב ושוקעת אל תוך הרי אילת ובדרכה מחממת את הים, את העיר ואת תושביה ותייריה. בין גלי הים האדום חבויה שונית אלמוגים מהיפות בעולם, שהפכה לאחד מאתרי הצלילה המבוקשים בעולם, בזכות המפרצים והמבוכים, הקניונים העמוקים ושפע הדגים המרהיבים השוחים בנחת בין אלמוגיה ההדורים. הקסם שובה את הלב ברגע, והשקט התת מימי משכר. 

                  אתרי צלילה באילת

שמורת חוף אלמוג
שונית האלמוגים באילת המשתרעת לאורכם של כ- 1200 מ' מרצועת החוף, היא אחת השוניות הצפוניות ביותר והיחידה בישראל ולכן הוכרזה כשמורת טבע. השונית הפכה לאתר עלייה לרגל של המאמינים בטבע הימי ובהם צוללנים חובבים ומקצוענים ומשנרקלים מתחילים ומתקדמים. השונית מורכבת מקיר אלמוגים ראשוני הצונח לעומק של 3-4 מ' אחריו פרוסה רצועת חול ובה שני סלעי ענק (הידועים כיהושוע ומשה) ומעברה קיר אלמוגים נוסף ותלול הצולל לעומק של כ-35 מ'. האלמוגים המדהימים יוצרים מעין "גנים" צבעוניים שהתברכו בשלל דגים ססגוניים, וביצורים ימיים מופלאים. בג'ונגל התת ימי הזה יש כ-270 מיני אלמוגים, ביניהם חבוי מבחר עצום של בתי גידול ושוחים בו לא פחות מ-2,500 מינים של בעלי חיים ימיים (חלקם ייחודים לים סוף), ובהם צבי ים, קיפודי ים, צדפות, שושנות ים, סרטנים, ספוגים, דיונונים, תמנונים, דגים טרופיים ואפילו כמה דולפינים חייכנים שהופכים את הצלילה באתר לחוויה מיוחדת במינה. בשונית יש כמה אתרי צלילה בולטים כמו צמד הסלעים יהושוע ומשה, אליהם ניתן להגיע דרך גשר מיוחד בחלקה הצפוני של השמורה, והגנים היפניים שבחלקה הדרומי שקיבלו את שמם משום הדמיון של גן האלמוגים לגן יפני. הגנים הם אתר הצלילה הגדול והשמור ביותר באילת והם משתרעים על פני שתי מדרגות עומק באורך 500 מ'. כיוון שהשונית היא מערכת אקולוגית סבוכה ועדינה שכל חריגה עלולה לגרום תגובת שרשרת שלילית, חלים במקום כללי זהירות קפדניים המותאמים למאזן האקולוגי הטבעי, ויש גם בקרה על מספר הצוללים במקום.

מחוץ לשמורה יש עוד כמה אתרי צלילה יפים, ביניהם:
אתר המערות, אתר פופולרי ונוח הקרוב למסוף טאבה ובו 2 מעברים תת מימיים בשונית שאחד מהם ניתן לחצות בצלילה.
גן הצלופחים, נמצא מצפון לשמורה, מול מועדון הצלילה אקווה-ספורט, ובו ניתן להבחין ביער של צלופחים העומדים זקופים. כ-80 מטר מקו החוף, במים רדודים, שוכנת תלולית חול, עליה מתגורר מספר מרשים ביותר של צלופחים המזדקרים מהקרקעית (האתר שימש בסיס למחקרה שלד"ר יוג'ין קלארק מהנשיונל ג'יאוגרפיק). כל שצריך הוא להתקרב בזהירות, לקפוא במקום ולהמתין לראשים הנעים מצד לצד. התקופה המעניינת ביותר היא באביב, בעונת החיזור והרבייה.
המגדלור, הנמצא בתחילת החוף הדרומי ובו שני מסלולים מעגליים עם כניסות מסומנות.
הסטי"ל, שהוא כלי שיט של חיל הים שהוטבע בשנת 1994 מול המרינה הדרומית.
פרדייז, הסמוך לסטי"ל והוא אחד האתרים המתויירים.
האוניברסיטה, שעל חוף המכון הבינאוניברסיטאי, בו נערכים גם מחקרים וניסויים בגידול אלמוגים. היתוש, שגם היא סירה של חיל הים שטובעה מול חוף אלמוג.
שולחנות נפטון, הידוע גם כשולחנות האלמוגים או ורוניקה, ונמצא בחוף הדרומי בדרך למסוף טאבה. זהו אתר גדול יחסית ובו ריכוז אלמוגים הנראים לצולל ממעל כשולחנות.
בחוף הצפוני בחוף הצפוני ממש לא רחוק מכלובי הדגים של ערדג ממוקם אתר החבלים, חבלים ששמשו בעבר לקשירת אוניות בתוספת רשתות דגים, הרי לפניכם אתר צלילה מרשים ברמה של שארם. זהו אתר ממנו יוצאים פעורי פה, הכולל משט בין אלמוגים רכים המדהימים ביופיים. הוא ממוקם בחוף הצפוני, וניתן להגיע אליו באמצעות סירה בלבד. עדיין בחוף בצפוני מול השקם, גן הפסלים של רפפורט, אוסף של כלים כבדים המונח על הקרקעית ולא רחוק מאזור זה הפירמידה, דובק קוראל.

באקווה ספורט, תוכלו לעבור קורס צלילה, להצטרף לצלילות מודרכות ברכב,
סירה לשכור ו/או לקנות ציוד צלילה ממיטבי היצרנים בעולם,לצלול במועדון שלנו בטאבה, לצאת לסיורי צלילה יומיים, ספארי צלילה בסיני ועוד...
וליהנות מכל היופי המצוי מתחת לפני המים.

סלע משה,סלע יהושוע
דרונט בניית אתרים